Rosyjscy urzędnicy państwowi muszą zadeklarować kryptońskie

Rosyjscy urzędnicy państwowi muszą zadeklarować kryptońskie gospodarstwa do czerwca 2021 r.

  • Rosyjscy urzędnicy państwowi muszą zgłosić swoje gospodarstwa kryptograficzne do połowy przyszłego roku.
  • Prezydent Władimir Putin mówi, że kryptońskie oświadczenie majątkowe musi stanowić część wszystkich procesów antykorupcyjnych.
  • Nieujawnienie udziałów kryptońskich może skutkować grzywnami i karami więzienia.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Naleganie Rosji na Bitcoin Era deklaracje aktywów kryptograficznych będzie wymagało od urzędników państwowych ujawnienia ich pakietów kryptograficznych począwszy od 2021 roku.

Po latach obowiązywania niejasnych przepisów dotyczących aktywów kryptograficznych, kraj w końcu zmierza w kierunku skodyfikowanych praw dotyczących aktywów cyfrowych.

Udziały kryptograficzne zawarte w deklaracjach majątkowych dla urzędników rosyjskich

Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Rosji Władimira Putina 10 grudnia, urzędnicy państwowi mają od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku ujawnić swoje kryptońskie pakiety.

Również kandydaci ubiegający się o urząd lub wejście do służby cywilnej muszą zgłosić swoje udziały w ramach oświadczenia majątkowego.

Oświadczenie to będzie obejmowało nie tylko ich indywidualne aktywa w walucie kryptograficznej, ale również aktywa należące do ich współmałżonków i dzieci niebędących dorosłymi.

Oprócz podpisania dekretu prezydent Putin wezwał również bank centralny i inne właściwe podmioty odpowiedzialne za nadzór do egzekwowania prawa przy opracowywaniu protokołów do składania oświadczeń majątkowych.

W podobnej antykorupcyjnej procedurze składania oświadczeń majątkowych 19-letni ukraiński członek rady miejskiej ujawnił posiadanie „monety Monero (XMR)“ o wartości 24 mln USD.

Wejście prezydenta sfinalizowało projekt ustawy, ogłoszony pierwotnie w październiku. Był to wówczas krok w kierunku odwrócenia polityki z 2018 roku, która uniemożliwiała urzędnikom ogłaszanie swoich krypto walutowych aktywów.

W związku z tym, że kryptoflada jest obecnie uznawana za własność w Rosji, być może nieoczekiwane jest odwrócenie tej zasady, przynajmniej dla celów podatkowych. Jak wcześniej informował BeInCrypto, ostatnie zmiany w rosyjskim kodeksie karnym pociągają za sobą surowe kary za nieujawnione aktywa w walucie kryptońskiej.
Grzywny i warunki osadzenia w więzieniu dla osób łamiących prawo

Osoby fizyczne i korporacje posiadające nieujawnione zasoby kryptograficzne przekraczające 100 000 rubli (~1 300 USD) ryzykują karą pieniężną w wysokości 50 000 rubli (~650 USD) lub przepadkiem 30% swoich środków w walucie kryptońskiej.

Ci, którzy nie ujawnią funduszy kryptograficznych przekraczających 1 milion rubli (13 000 USD), mogą zostać ukarani jeszcze surowszą karą w postaci trzyletniego więzienia.

Już w listopadzie rosyjski premier Michaił Mishustin zapewnił posiadaczy kryptografii o zobowiązaniu rządu do zapewnienia ochrony prawnej ich aktywów. Ochrona prawna jest jednak uzależniona od pełnego ujawnienia ich udziałów w kryptotece.

Tymczasem rosyjski bank centralny podobno rozważa stworzenie rubla cyfrowego, gdyż cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) staje się jeszcze bardziej popularna.